Moja utópia : Nie „morálke“ v ekonomike, áno morálke medzi ľuďmi

Autor: Václav Papež | 18.9.2013 o 21:40 | (upravené 18.9.2013 o 21:48) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  236x

Nebolo to tak dávno, keď sa začal ošiaľ ohľadom stratových akcií SPP, ktoré zo solidarity nakúpil štát, aby sme sa MY mali lepšie...Nie však o tom čo je zrejmé. Moja úvaha sa bude „obtierať“ po hranách metafyziky.

Čo je to morálka? Neviem. Verím však tomu, že môžeme byť na ceste k nej, pokiaľ sa držíme tzv. svetového ethosu (základné pravidlá známe všetkým ľuďom na svete: nekradnúť, nezabíjať a pod.), alebo pokiaľ ide o nás- Slovákov, desatora.

 

Čo je to „morálka“ v ekonomike? Stretávame sa s ňou dosť často. Napríklad v zásahoch štátu do ekonomického diania, ktorého cieľom je, aby sme sa „mali všetci dobre.“

 

Prečo „morálka?“ Lebo podľa môjho (a nielen môjho) názoru, je pravé dobro v pravidle: „nech pravá ruka nevie, čo robí ľavá.“ Inak povedané, aj tento blog, nepíšem pre dobro, ale pre moju predstavu o dobre. Ja sa budem mať dobre, pokiaľ o tom píšem. Bude ma to egoisticky hriať pri srdci, že sa budete mať dobre aj vy, pokiaľ budete chcieť. Avšak dúfam, že to môže byť jedna z ciest k ozajstnému dobru. Ak raz o tom ja ani vy nebudeme vedieť, všetci budeme morálni. :D

 

Pokiaľ je „morálka“ v ekonomike, ide o politické konanie v prospech nejakej idey- v prípade SPP to je ľavicová solidarita s ľuďmi, ktorí platia za plyn. Konanie pre predstavu dobra vytrúbené do širokého okolia. Táto „morálka“ má dosť veľkú odvrátenú stranu mince. Až by som povedal, že pokiaľ by sme si hodili mincou, jednou stranou by neustále padala nadol. Nachádza sa tu fakt, že stratu preplácajú všetci v daniach, bez ohľadu na to, či platia za plyn alebo nie. Áno, možno povedať: „solidarita je vynikajúci prostriedok pomoci a bez nej by sa nemal kto zastať najslabších jedincov v krajine.“ Avšak to je omyl! Predpoklad morálne konajúceho jednotlivca nutne prináša dôsledky, ktoré prospievajú celému jeho okoliu. Pokiaľ by sme boli morálni, možnože by niekto niekomu občas pomohol, iný by nežiadal príliš veľa, dakto by odpustil a problém so zvyšujúcou cenou plynu, vojnami a šialenou infláciou by sme ani nespozorovali. Nehovoriac o prilepšení si ľudí, ktorí by náhle uzreli podstatnú časť z financií, ktoré v súčasnosti odvádzajú solidárno- „morálnemu“ štátu.

 

 

Nie som však „na hlavu“ a chápem, že predstava skutočne morálne konajúcich ľudí je utópiou. Chcem však ukázať na podstatu veci. Tou je, že nemorálnym ľuďom nepomôžu už ani „morálne“ systémové riešenia. A jeden paradox na záver. Čím viac sme my- jednotlivci nútení nekonať morálne (lebo túto zodpovednosť chce za nás prebrať niekto iný), tým viac sme nemorálni a čoraz menej citliví voči nemorálnemu konaniu skrývajúcemu sa za „morálku.“ Tým viac môže byť „morálka“ nemorálna.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?