Ako (ne)utopiť slovenskú utópiu?

Autor: Václav Papež | 3.10.2012 o 17:59 | Karma článku: 2,47 | Prečítané:  496x

Nedávno sa na internete objavila iniciatíva 1711. Tento tajomný názov v sebe skrýva dátum nežnej revolúcie a motto znie:„Berieme si späť svoju krajinu.“ Znie to monumentálne a odhodlane. Na sociálnej sieti môžeme nájsť podtitulok (alebo vzhľadom na umiestnenie-nadtitulok) k plánovaným demonštráciám:„Povstanie slovenského národa.“ Majú sa zapojiť aj ostatní obyvatelia SR?

 

Povedzme, že áno. Ďalším problémom sú požiadavky na oficiálnom fóre. Mám pocit, že v iniciatíve figuruje ľavicová orientácia, keďže navrhujú zastavenie reforiem namierených proti sociálnemu štátu a taktiež zoštátnenie strategických odvetví.(http://forum.1711.sk/viewtopic.php?id=4) Čo sa stane, pokiaľ mám viac pravicové myslenie? Nemôžem sa takejto akcie zúčastniť, lebo sa ideologicky nezhoduje s mojou politickou orientáciou. Masa sa takto hneď na začiatku zredukuje možno aj na polovicu.

A čo autority? Zaručí mi niekto ich angažovanosť v demonštráciách? Nebudú hovoriť samozvaní demagogickí rečníci, akých som videl na protestoch spojených s kauzou Gorila? Budem po rétorických výstupoch kľudne tráviť? Môžem sa spoľahnúť na konštruktívnu kritiku organizátorov a rečníkov spojenou s toleranciou a ne-násilím. Alebo si znova vypočujem emocionálne slovné agresie voči celej štátnej správe?

 

Skúsme vytvoriť zoskupenie ľudí (hoci viem, že pár z nich sme mohli vidieť aj na minulých protestoch) obsahujúce vyššie spomenuté chýbajúce kvality. Predstavujem Vám teda moju víziu riešenia problému.

 

Myšlienkovo silné zhromaždenie môže vzniknúť len za účasti inteligencie. Ale ako ju nájsť a zorganizovať tak, aby mala demokratické prvky? A koho možno považovať za inteligenciu?

Navrhnem preto základné kritériá:

a/ mal by byť spoločensky akceptovanou autoritou vo svojom odbore alebo medzi ľuďmi, ktorý je hodný nasledovania

b/ jeho názory a prínos v tomto zhromaždení by nebol v rozpore so zákonmi SR

c/ bol by aktívnym členom (do miery ktorú sam zvláda) bez ohľadu na jeho finančné záujmy

d/ nesmel by mať spojenie so žiadnou súčasnou politickou stranou

 

Keď vieme, koho možno považovať za našu elitu, je pred nami problém organizácie a zvolania požadovaného  telesa. Na internete sa vytvorí celospoločenské fórum. Do neho môžu vstupovať ľudia, ktorí sa sami cítia autoritami (musia však spĺňať požiadavky a-d), alebo ich navrhnú občania SR, čo bude v možnostiach internetového fóra.

Po čase potrebnom na oboznámenie sa verejnosti s projektom, sa všetkým autoritám pošle výzva, aby sformulovali svoje požiadavky na zmeny v systéme, prípadne k zhromaždeniu (napr. na vysokoškolskej pôde). Tieto výzvy si priamo preberú ľudia, ktorí sa sami považujú za inteligenciu. Tým ostatným by to mali poslať iniciátori, ktorí ich do fóra prihlásili.

Je mi jasné, že požiadaviek od autorít nebude málo. Preto by bolo na mieste vybrať 5 najčastejšie spomínaných kritických bodov. O nich by autority verejne diskutovali a hlasovali (buď cez web, alebo osobne). Takto vzniknú rámcové demokraticky zvolené tézy slovenskej inteligencie.

 

Máme autority a máme program. Čo ďalej?

 

Keďže vyššie spomenutí jednotlivci budú aktívni, zorganizujú legálne zhromaždenia s jasnou štruktúrou, o nej budú informovať občanov na fóre. A ja, občan SR, budem môcť s kľudným žalúdkom podporiť demokraticky zvolené rámcové požiadavky slovenskej inteligencie svojou účasťou na demonštráciách. A vlastne...prečo nie my všetci?

 

 

Zdroje:

http://www.1711.sk/

https://www.facebook.com/events/499417330087375/

http://forum.1711.sk/viewtopic.php?id=4

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?